Gyakori kérdések:
Milyen munkálatokra kerül sor?
A fejlesztés eredményeként 2011. júliusától október végéig kiépül Nagykőrösön a csapadékvíz elvezető rendszer mintegy 54,8 kilométer hosszúságú, zárt és nyitott hálózata, amely szinte az egész várost behálózza és most már a teljes csatornarendszer 80%-os kialakítását jelenti. Az újabb nyertes pályázat révén júliusban megkezdődött munkálatok most a város 17 utcáját érintik. (további részletek az egyéb menüpontoknál)
vissza
Miért szükséges csapadékvíz elvezető rendszer fejlesztése?
Nagykőrösön a hólé és esővíz elvezetés megoldatlansága a csapadékosabb esztendőkben sok évtizeden át rengeteg kellemetlenséget, sőt, komoly károkat okozó probléma volt.
A korszerű csapadékvíz elvezető rendszer a város nagy részén az elmúlt két évben kiépült, hasznossága a különösen sok csapadékot hozó 2010-es esztendőben mindenki számára nyilvánvalóvá vált. Ezért döntött a város vezetése az újabb pályázat benyújtása mellett, amely ismét sikerrel járt. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében most megvalósuló projekt révén Nagykőrös város legkritikusabb területeinek csapadékvíz elvezetése évtizedekre megoldódik.
vissza
Kell-e fizetni a csatornarendszer kiépítéséért?
Míg a csapadékvíz elvezető rendszer működtetése Nyugat-Európa legtöbb országában fizető szolgáltatás, Magyarországon és így természetesen Nagykőrösön is önkormányzati feladat a működtetés. Tehát a lakosságnak semmilyen hozzájárulást nem kell fizetnie a szolgáltatásért. A költségek csökkentése érdekében, ahol lehetséges, elsődlegesen nyílt vízelvezető árok készül. Az utcai árok karbantartása, gondozása az ingatlan tulajdonosának kötelessége.
vissza
Miért kell olyan utcákban is csatornázni, ahol a csapadék magától is elfolyik? ?
Egyes utcák lakói, ahol a csapadékvíz általában nem okoz komolyabb kellemetlenséget, jelezték, hogy jobban szeretnék, ha az ő lakóterületükön nem épülne csatorna. Kérésük teljesíthetetlen, mert a csapadékvíz elvezetés kizárólag rendszerben kiépítve működik. Egy-egy, akár csak egyetlen ház előtti rövid szakasz elhagyása ugyanis sok kilométeres szakaszok működését tenné lehetetlenné. A közcélú vezetékként meghatározható rendszer kiépítése és fenntartása fontos közösségi érdek.
vissza
Okozhat-e kárt a nyitott csatorna a szomszédos épületekben?
Meglepően gyakran hangoztatott tévhit, hogy a nyitott, földmedrű csatornából a házak alá szivároghat a víz. A dolog éppen fordítva van: a talajban pangó víz a csatornában gyűlik össze és azon keresztül folyik tovább a végállomás, vagyis a Kőrös-ér felé. Érdemes megnézni, hogy a frissen kialakított csatornában szinte azonnal megjelenik a víz, csökkentve ezáltal a környező terület talajvízszintjét. A nyílt, földmedrű árok tehát egyértelműen védelmet nyújt az épületek számára!
vissza
Mi lesz a házak előtti növényekkel?
A kivitelező lehetőség szerint igyekszik megóvni, vagy ha ez nem lehetséges, megfelelően pótolni a növényzetet. Erre egyébként szerződése is kötelezi. Az ingatlanok határán túl minden közterületnek számít, így a házak előtti zöld sáv, és természetesen a vízelvezető árok is. Aki netán akadályozza a munkálatokat vagy esetleg betemeti az árkot, szabálysértést követ el.
Fontos cél a vízmegtartás is, ezért csak a felesleges, kárt okozó vízmennyiséget kell elvezetni. Erre a legjobb megoldás a nyílt, ún. földmedrű árok, amely szikkasztja is a benne elfolyó vizet.
vissza