Hírek, közlemények:
Letölthető pdf-ek: Projekt ismertető kiadvány |
Szórólap
Letölthető PowerPoint bemutató: Bemutató
2010. szeptember
Közlemény
Nagykőrös Város Önkormányzata, mint a projekt beruházója, tudatja a város lakosságával, hogy a csapadékvíz elvezető rendszer kivitelezője 1 éves teljes körű garanciával tartozik minden általa elvégzett munkáért. Akinek tehát bármilyen panasza, problémája van a projekt keretében megvalósult csapadékvíz elvezető rendszerrel kapcsolatban, jelezze azt hivatali időben a Polgármesteri Hivatal következő telefonszámain: 06/53/550-307 vagy 06/53/550-332.
vissza
2010. augusztus 28.
Befejeződött a csapadékvíz elvezető rendszer kiépítése

Mint ismeretes, Nagykőrös Város Önkormányzata az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-magyarországi Operatív Program 3.3.1/B-2008-0023 pályázatán 897.849 Ft uniós támogatásban részesült, melynek célja Nagykőrös város legkritikusabb területeinek csapadékvíz elvezetése.
A projekt kivitelezési munkálatai 2009. októberében kezdődtek meg és július végére, tehát az eredetileg kitűzött határidőre, be is fejeződött a csapadékvíz elvezető rendszer kiépítése. Augusztusra már csak a hiánypótlási feladatok maradtak, beleértve az érintett utcákban a takarítást, a munkálatok nyomainak eltüntetését és a nyílt árkok füvesítését is.
A kivitelezési munkálatok idején, az elmúlt 10 hónapban az időjárás mindent elkövetett annak érdekében, hogy éles, olykor vészhelyzet közeli körülmények között tesztelje a csapadékvíz elvezető rendszert. Ebben az állításban semmi túlzás nincs, hiszen az utóbbi 50 évben ebben az időszakban most hullott a legtöbb csapadék. Szerencsére elmondhatjuk, hogy a csapadékvíz elvezető rendszer a legnagyobb felhőszakadások alkalmával is jól működött. Azokból az utcákból, kertekből, ahol korábban olykor napokig megállt a víz, az árokrendszer most rövid idő alatt elvezette a fölösleges vízmennyiséget. Sokatmondó, hogy az időnként özönvízszerű esők dacára kevesebbszer riasztották idén a tűzoltókat vízszivattyúzásra, mint előzőleg, egy szélsőségektől mentes, átlagos csapadékot hozó évben.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a város 122 utcáját érintő, mintegy 35 kilométer hosszúságú nyílt és zárt árok kiépítése beváltotta a reményeket, Nagykőrös komfortosabb, élhetőbb város lett a csapadékvíz elvezető rendszer létrehozásával.
Örvendetes, hogy augusztus közepén megkezdődött a munkálatok miatt eltávolított növényzet pótlása is. Összesen közel 500 szép fát és mintegy 250 cserjét ültetnek a kertészek a város utcáin.
A projektzáró sajtótájékoztatón dr. Czira Szabolcs polgármester bejelentette, hogy Nagykőrös pályázni fog a csapadékvíz elvezető rendszer még hiányzó részének kiépítésére is. Az elképzelések szerint a mintegy 100 milliós újabb fejlesztéshez 80 millió forint uniós támogatást szeretne elnyerni a város.
A projektzáró rendezvényen, melynek sztárvendége a népszerű előadóművész, Csocsesz volt, a polgármester arra kérte az esős időjárás ellenére szép számban megjelenteket, ha a város bármely részén a legcsekélyebb probléma, panasz merülne fel a csapadékvíz elvezető rendszerrel kapcsolatban, azonnal jelezzék észrevételeiket a Polgármesteri Hivatal illetékesei felé. A kivitelező ugyanis egyéves garanciával tartozik az esetleges hibák kijavítására.
vissza
2010. július 26.
Csatornázás után fásítás - Petőfi Népe napilap
2010. július 22.
Befejeződik a csapadékvíz elvezető rendszer kiépítése
Nagyszabású faültetés kezdődött Nagykőrösön

Rövidesen a város egész területén befejeződik a mintegy 900 millió forintos uniós támogatással megvalósuló csapadékvíz elvezető rendszer kiépítése. A tavaly október elején kezdődött munkálatok nagyságrendjét néhány jellemző adattal tudjuk érzékeltetni: a projekt által érintett 122 utcában elkészült több mint 25 kilométer hosszú fölmedrű árok, közel 7 kilométernyi zárt csatorna és mintegy 150 víznyelő akna. Az egységesen kialakított, ezáltal a városképet is javító új kapubejárók hossza önmagában is több mint 6000 folyómétert tesz ki!
A csapadékvíz elvezető rendszer jelentős része már túl van a természet által éles körülmények között elvégzett terhelési próbán is. A minden korábbi csapadékrekordot megdöntő májusi felhőszakadások alkalmával a már kiépített, rendszerbe állított szakaszokon különösebb gond nélkül elfolyt a bőségesnél is bőségesebb égi áldás, és csak a legritkább esetben volt szükség a tűzoltóság segítségére.
Örvendetes hír, hogy július 22-én az Árbóz utcában megkezdődött az árkok kiásása miatt kényszerűségből eltávolított fák, cserjék pótlása. Nem csekély mennyiségről van szó: a következő hetekben 470 db fát és mintegy 250 díszcserjét ültetnek ki a város utcáin. Az elsőség egy sudár csörgőfának jutott, az Árbóz utca 15. számú ház előtt. Dr. Czira Szabolcs polgármester maga is segédkezett a fa elültetésében, a ház lakói pedig azonnal hoztak egy vödör friss vizet a jövevénynek.
A kertészeti szakemberek tudatos telepítési terv alapján dolgoznak. Olyan közepes és kis lombkoronájú fákat választottak, amelyek teljesen kifejlődve is elférnek a légvezetékek alatt. Nem véletlenül esett tehát a választás a már említett csörgőfára, továbbá a gömbjuharra, díszmeggyre, a kiskoronájú szilre és hársfára. Ahol lehetséges, egész fasorokat alakítanak ki, amelyek hosszú évekre, akár évtizedekre meghatározzák az adott utcák képét, hangulatát. Így például a Tetétleni, Árbóz, Zrínyi és Balla Gergely utca is egységesen kialakított, egyfajta fákból álló fasorral gyarapodik. Ahol nincs elegendő hely fák ültetésére, mint például a Bartók Béla utcában, díszcserjékkel végzik el a pótlást, így szépítve az utcaképet.
Fontos megemlíteni, hogy az újonnan telepített fák száma mintegy ötven százalékkal meghaladja az eltávolítottakét, a város mérlege tehát ebből a szempontból is pozitív.
Augusztusban egyébként a fatelepítés mellett a nyílt árkok füvesítése, az érintett utcák takarítása és a munkálatok nyomainak eltüntetése vár még a kivitelezőre.
vissza
2010. július 02.
80 százalékos a készültség - Gong Rádió interjú Czira Szabolcs polgármester úrral
2010. június
Jól vizsgázott a májusi özönvízben a nagykőrösi csapadékvíz elvezető rendszer
Tavaly októberben kezdődtek el a "Nagykőrös város legkritikusabb területeinek csapadékvíz elvezetése" című, az Európai Unio által mintegy 900 millió forinttal támogatott projekt kivitelezési munkálatai. Az azóta eltelt nyolc hónap alatt Nagykőrös területének jelentős részén kiépült a csapadékvíz elvezető rendszer és a kivételesen sok csapadékot hozó május mondhatni extrém körülmények között adott lehetőséget a már működő szakaszok tesztelésére.
Dr. Czira Szabolcs, Nagykőrös polgármestere június másodikán sajtótájékoztatón számolt be a beruházás előrehaladásáról. Mint elmondta, projekt készültségi szintje eléri a nyolcvan százalékot. A munkálatok a város legnagyobb részét érintve, mintegy 120 utcára terjednek ki. Az eddigiek során elkészült közel 30 kilométer hosszúságú nyílt földmedrű árok, csaknem hat kilométernyi zárt csatorna és 146 db víznyelő akna. Jellemző adat, hogy a kivitelezőknek mintegy hatezer folyóméternyi új, a városképet is javító, egységes megjelenésű kapubejárót kellett kialakítaniuk az eddigi munkálatok során. Az október óta felmerült, összesen 2-3 tucatnyi, az esetek többségében egyébként jogos és azóta orvosolt lakossági panaszt a fenti adatokhoz érdemes viszonyítani.
A polgármester elmondta, a sajtótájékoztató előtt érdeklődött a városi tűzoltóságnál, hogy a rendkívüli mennyiségű csapadékot hozó kora tavaszi hónapokban, illetve a májusi felhőszakadások alkalmával hányszor kaptak riasztást pincék, ingatlanok elárasztása miatt? Nos, mindösszesen huszonkét alkalommal kellett az első öt hónapban a tűzoltóság segítségét kérni, pedig a várost a megszokottnál két és félszer több eső áztatta. A hasonlóan csapadékos 2000-ben 125 kivonulást jegyeztek a tűzoltók, de még az átlagos mennyiségű, mintegy 550 mm csapadékot hozó 2006-os évben is 76 alkalommal kellett a nagykőrösi portákról esővizet szivattyúzniuk. Ez is jól példázza, hogy a már kiépült szakaszokon az előzetes várakozásnak megfelelően működik a csapadékvíz elvezető rendszer, végleges megoldást nyújtva városunk belvízgondjaira.
Dr. Czira Szabolcs a sajtótájékoztatón bejelentette, az önkormányzatnak feltett szándéka, hogy a kedvező tapasztalatokból kiindulva a csapadékvíz elvezető rendszert a város teljesen területén kiépítteti. Erre egy újabb sikeres uniós pályázattal nyílhat lehetőség, akár már a közeljövőben.
A projekt befejezése július végén, augusztus elején várható, az időjárástól függően. Az addig hátralévő néhány hétben a polgármester még egy kis türelmet, megértést kér a város lakóitól.
vissza
2010.
Folytatódik a csapadékvíz elvezető rendszer építése

Amint megérkezett tavasz, folytatódott városunkban a csapadékvíz elvezető rendszer építése.
Mint ismeretes, a munkálatok tavaly októberben kezdődtek el. Az első ütemben, december közepére, elkészült mintegy 10 kilométernyi nyílt, földmedrű árok, több mint 2200 folyóméter zárt csatorna, továbbá 52 tisztító akna. A közel 900 millió forintos uniós támogatással megvalósuló projekt készültségi szintje a múlt évben, a nehéz időjárási körülmények, a kiadós novemberi, decemberi esőzések és a korai fagyok ellenére, eléri a 25%-ot. A munkálatok mintegy 50 utcára terjedtek ki.
Azokon a területeken, hol már kiépült a csapadékvíz elvezető rendszer, máris megmutatkoztak annak előnyei. A mélyebben fekvő Árpád utcában a nyílt árokban folyamatosan folyik el a víz, látványosan csökkentve a magas talajvíz szintet. Novemberben pedig szabályszerű mentőakciót végeztek a kivitelezők, amikor a belvíz által körülzárt Határ utca 74. számú ház lakóinak kérésére soron kívül ásták ki a vízelvező árkot, amely szinte azonnal véget vetett az ostromállapotnak.
A generálkivitelező Tief Terra Kft. ügyvezető igazgatója, Horváth Tibor a jelenlegi munkálatokról, és az eddigi tapasztalatokról tájékoztatta lapunkat.
- Március elején a múlt évben megkezdett, a nagy hideg miatt be nem fejezett szakaszokon vettük fel a munkát - mondja.
Az első tavaszi hónapban a tél okozta károk garanciális javítását, a kapubejárók, támfalak építését végeztük több utcában. A cél az, hogy ezeken a területeken a befogadó csatornától visszafelé haladva mindenhol 100%-os eredményt érjünk el, beleértve a nyílt árkok füvesítését is. Áprilisban már újabb szakaszokon szeretnénk folytatni munkánkat.
- Mik az eddigi tapasztalatok? Hogyan működik a csatornahálózat azokban az utcákban, ahol már kiépült csapadékvíz elvezető rendszer?
Mindenhol jól vizsgázott a csapadékvíz elvezető rendszer a legesősebb időszakokban, illetve a hóolvadás idején. A lakosság részéről is több pozitív visszajelzést kaptunk, főként azokból az utcákból, ahol előzőleg sok gondot okozott egy-egy nagyobb eső, illetve a hóolvadás. A korábbi évekkel ellentétben ezekben városrészekben most nincs elöntött, tartósan víz alá került terület, noha november és a téli hónapok a sokévi átlaghoz képest szokatlanul sok csapadékot hoztak. A csatornaépítés előtt gyakran előfordult, hogy a belvíz elöntötte az úttestet és a járdát is, most ez a kellemetlenség is megszűnt.
- Miért épül jóval több nyílt árok, mint zárt csatorna? Többek szerint a zárt csapadékvíz elvezető rendszer városiasabb jellegű?
A földmedrű, nyílt ároknak számos előnye van a zárt csatornához képest. Az utóbbi kizárólag a belé jutott víz elvezetésére alkalmas, a talajvízszint szabályozására, a belvíz lecsapolására nem. A nyílt árok a csapadékos időszakokban csökkenti a talajvízszintet, a legmelegebb, legszárazabb nyári hónapokban viszont csak a fölösleges, hirtelen lezúduló vízmennyiséget vezeti el azonnal. Egyébként részben szikkasztóként is működik, elősegítve a családi házas övezetekben a talaj, a kertek kedvező vízgazdálkodását. Ráadásul a földmedrű árkok karbantartása, tisztítása is jóval egyszerűbb, mint a zárt csatornáé. Ugyanakkor természetesen a belvárosi területeken zárt csapadékvíz elvezető rendszert építünk ki.
- Van-e igazság abban, hogy a nyílt árkokból a házak alá szivároghat a víz?
- Mi is gyakran találkozunk a lakók részéről ezzel az aggodalommal. Szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy ettől a veszélytől egyáltalán nem kell tartani! Sőt, a valóságban a helyzet éppen fordított: a talajban vagy a talaj felszínén felgyülemlett hólét, esővizet a nyílt árok lecsapolja, látványosan csökkentve a magas talajvízszintet. Azokban az utcákban, ahol már kiépült a csapadékvíz elvezető rendszer, az őszi, téli hónapokban ez egyértelműen bebizonyosodott. Érdemes megkérdezni erről például az Árpád utcai lakókat.
- Eddig a munkák egynegyedével végeztek, a java tehát még hátra van. Az eredeti tervek szerint augusztusra Nagykőrös teljes területén el kell készülnie a csapadékvíz elvezető rendszernek. Tartható-e ez a vállalás?
- Az igen kedvezőtlen őszi, tél eleji időjárási viszonyok között is tartani tudtuk magunkat az ütemtervhez. Biztosra vesszük, hogy július végére az összes érintett utcában végére érünk a munkának, a takarítást, a kocsibejárók kiépítését és a füvesítést is beleértve.
vissza
2009. október 9.
Egymilliárd forintos fejlesztés
2009. október 1.
Projektindító sajtótájékoztató
Dr. Czira Szabolcs, Nagykőrös polgármestere sajtótájékoztatón mutatta be a média képviselőinek és a Városi Önkormányzat tagjainak az újabb, Nagykőrösön uniós támogatásból megvalósuló projektet.
További részletek: média megjelenések, galéria
vissza
2009. szeptember
Megköttetett a kivitelezési szerződés
A legjobb ajánlattevővel, az Építő Nagykőrös Konzorciummal (vezető: Tief Terra Építőipari és Szolgáltató Kft.; tag 1.: KÖZGÉP Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt.; tag 2.: Kelet-Út Kft.) megköttetett a kivitelezői szerződés. Így szeptember végén a munkaterületek átadásra kerültek. Október elején több utcában megkezdődnek a kivitelezési munkálatok.
vissza